Większość właścicieli korzysta z pośrednictwa agencji nieruchomości - podpisują stosowne dokumenty i od tej pory nad wszystkimi sprawami związanymi z wynajmem czuwa agent. Do właściciela wpływa ustalony czynsz, a z lokatorami kontaktuje się (jeśli trzeba) pracownik agencji. Prawo (The Residential Tenancies Act 1995) reguluje sprawę kaucji: do kwoty czynszu 250 AUD za tydzień kaucja wynosi 4 x czynsz, powyżej - 6 x czynsz tygodniowy. Wpłacone pieniądze trzymane są na specjalnym funduszu (The Residential Tenancies Fund) i zwracane po wygaśnięciu umowy, przeprowadzeniu inspekcji i potrąceniu należnych zwrotów za rzeczy zniszczone lub zużyte (szczegóły potrąceń także reguluje prawo!), a określone instytucje rozstrzygają powstałe spory i różnice zdań.
Ogłoszenia można znaleźć na wystawach poszczególnych agencji, na ich stronach internetowych oraz na ogólnoaustralijskiej stronie dotyczącej nieruchomości w sekcji Wynajem.
Na stronie publikowane są ogłoszenia wszystkich agencji nieruchomości w Australii, a osoby zainteresowane mogą wyszukiwać to, czego poszukują określając konkretne parametry.
Nieruchomości do wynajęcia są krótko opisane, kontakt do agencji (często do konkretnego agenta) umieszczony jest tuż obok. Najczęściej w treści ogłoszenia można przeczytać, kiedy dom będzie otwarty do inspekcji. Zwykle jest to 15 minut, czasem pół godziny. Niekiedy umieszczona jest prośba, aby skontaktować się z biurem i umówić na oglądanie danego miejsca.
Znalezienie odpowiedniej nieruchomości wymaga czasu, bo na inspekcję przychodzi zwykle kilka, czasem kilkanaście osób. Zainteresowani odbierają od agenta formularz.
Wypełniony formularz składa się w biurze i traktowany jest on jak oferta w przetargu. Wpisuje się dane dotyczące ewentualnych wynajmujących - imiennie dla każdego, w osobnej części. Formularze różnią się w zależności od agencji, ale najważniejsze dane to te służące do identyfikacji, informacja o zatrudnieniu i dochodach (!), kontakty do osób udzielających referencji - jest to zwykle poprzedni wynajmujący, obecny pracodawca oraz niespokrewnione znajome osoby mieszkające na stałe w tym samym mieście.
W formularzu znajdują się również pytania o samochód/samochody, jakie będą trzymane na posesji oraz o zwierzaki (ile, jaka rasa, jaki wiek, płeć, czy są wysterylizowane oraz czy mają mikroczip lub inny numer identyfikacyjny).
Jakie podpowiedzi usłyszeliśmy od znajomych osób?
- Poszukiwania warto rozpocząć kilka tygodni przed datą, kiedy wygasa nasz obecny wynajem.
- W aplikacji można spróbować 'zagrać ceną' tzn. zaproponować czynsz wyższy niż w ogłoszeniu.
- Można powiedzieć, że jest się zainteresowanym wynajmem na dłuższy okres, nawet jeśli agent narzuca umowę na okres 12 miesięcy.
- Warto porozmawiać z agentem w czasie inspekcji starając się wywrzeć i utrwalić pozytywne wrażenie o sobie, wykazać zainteresowanie, zapytać, kiedy i w jaki sposób przekazać aplikację, jak długo potrwa jej rozpatrywanie itp.
- Warto powiedzieć, że się dba o czystość (najlepiej wtrącając słowo: Polak), bo wieeeeelu lokatorów nie uważa dbania o miejsce wynajęte za rzecz oczywistą, a Polacy jako lokatorzy mają tu dobrą opinię ludzi solidnych i czystych ;-) Jeżeli przy domu jest ogród, można dodać, że i o ogród zamierzamy zadbać, bo wielu lokatorów zostawia sprawy samym sobie i... powstaje dżungla ;-)
- Złota rada: my do naszej aplikacji dołączyliśmy rodzaj listu motywacyjnego - kim jesteśmy, skąd, jakimi jesteśmy lokatorami, parę słów o naszym supergrzecznym kocie itp. Odpowiednio napisany wzmocni dobre wrażenie ;-))
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz